Balıkçılık Sektörüne Bakan Çağlayan Desteği

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği öncülüğünde, Brüksel'de düzenlenen su ürünleri fuarı "ESE 2013”e katılan Türk Balıkçılık sektörünü Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yalnız bırakmadı.
 
İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, " Sayın Bakanımızın, sektörümüz için oldukça önemli olan bu etkinlikte bize destek olmak için Brüksel'de olması firmalarımızın motivasyonunu artırıyor” dedi.
 
Su ürünleri sektöründe dünyanın sayılı fuarlarından biri olan ve bu yıl 21. kez düzenlenen "ESE 2013 Avrupa Su Ürünleri (European Seafood Exposition) Fuarı'na Türk firmaları damga vurdu. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, 23 Nisan tarihinde açılan fuara katılarak katılımcı Türk firmalarını yalnız bırakmadı.
 
Türkiye milli katılım organizasyonu 9. kez İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği tarafından gerçekleştirilen fuar; su ürünleri sektöründe dünyanın en önemli fuarı olarak kabul ediliyor. Geleneksel olarak her yılın Nisan ayında Belçika'nın Brüksel kentinde düzenlenen fuara dünyanın değişik ülkelerinden ziyaretçi ve katılımcılar büyük ilgi gösteriyor. Fuar bu yıl 70'den fazla ülkeden 1.600'ü aşkın katılımcıya ev sahipliği yapıyor.
 
Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, sektördeki lider firmaların fuara büyük ilgi gösterdiğini ifade etti. Fuarda, taze, dondurulmuş, canlı, katkı maddeli, markalı, markasız deniz mahsulleri sergileneceğini hatırlatan Sagun, " Tamamen profesyonel alıcılara yönelik olarak gerçekleştirilen fuarda bu sene Türkiye'den 15 firma katılımcı olarak yer alıyor. Sayın Bakanımızın sektörümüz için oldukça önemli olan bu etkinlikte bize destek olmak için Brüksel'de olması firmalarımızın motivasyonunu artırıyor” dedi. Sagun, Bakan Çağlayan'ın, sektör ayrımı gözetmeksizin tüm sektörlere her anlamda destek vermesinin özellikle 2023 hedefi için çalışan ihracatçılar adına çok önemli bir destek olduğuna vurgu yaptı. Sagun, " Ekonomi Bakanlığının destekleri doğrultusunda, biz de Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü olarak 2013 hedefimiz 2 milyar dolar ardından da 2023 hedefimize ulaşacağız” diye konuştu.

 
Fuar Hakkında...
 
Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı içerisinde; Türkiye Su Ürünleri Sektörü, Ekonomi Bakanlığı tarafından 2008 yılında ilk adımları atılan "2023 İhracat Strateji Planı” çerçevesinde, son üç yılda ihracatını yaklaşık iki katına çıkararak 2012 yılında 467 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir. Dünya Su Ürünleri sektöründe Türkiye markasının bilinirliğini artırmayı hedef olarak belirleyen sektörün, 2013 yılı ihracat hedefi 550 milyon dolar rakamına ulaşmaktır. Türk su ürünleri ihracatçıları, bu yıl 23-25 Nisan 2013 tarihlerinde Brüksel/ Belçika'da 3 gün boyunca 11 nolu holde; 600 m2'lik bir alanda ürünlerine sergileyerek ve dünyanın önde gelen su ürünleri firmaları ile buluşarak, yeni iş fırsatları yarattılar.